درباره‌ی مرحوم دکتر حسابی

یکی از ویژگی‌های جوامع در حال توسعه آن است که سعی دارند به هر شیوه‌ی ممکنه، قسمتی از آرزوهای نمادین خود را در قالب اغراق واقعیت‌های موجود و انتساب ان‌ها به جریان‌های علمی برآورده سازند.

برای مثال کشوری مانند ایران خودمان را درنظر بگیرید.

همه‌ی ما سعی داریم در مکالمات روزمره‌مان، نژاد ایرانی را «نابغه» و «دارای هوش فراوان» قلمداد کنیم. مرتب از افراد مشهوری یاد می‌کنیم که در کشورهای دیگر به مناصب عالی اداری و علمی و فرهنگی رسیده‌اند و مدام موفقیت‌های آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

فرض کنید این گزاره را به یک شهروند فرانسوی (که در یک جامعه‌ی علمی و پیشرفته زندگی می‌کند) بگویید که ما ایرانی‌ها، ضریب هوش‌مان از شما فرانسوی‌ها بالاتر است. اولین عکس‌العمل آن شهروند این است که پس چرا این قدر وضعیت اسفناکی دارید.

این‌جاست که ما، همه‌چیز را به سیاست ربط می‌دهیم و از دست حاکمان شکایت می‌کنیم. نمی‌خواهم بگویم این‌ها بی‌تاثیر است اما «همه‌ی ماجرا» هم نیست.

بگذریم.

فایلی حاوی نوشته‌های یکی از برجسته‌ترین فیزیکدانان کشور به‌دستم رسیده که در مورد مرحوم دکتر حسابی است. دکتر رضا منصوری به‌طور مختصر به شیادی زیر لوای نام مرحوم دکتر حسابی اشارات خوبی کرده‌اند.

متن نوشته را در این پایین می‌گذارم. اما قبل از آن باید یادی هم از آقای ایرج حسابی بکنیم.

ایرج حسابی مصداق این جمله‌ی معرف است که : «اگر می‌خواهی کسی را بدنام کنی؛ مدام از محسنات او سخن بگو».

من که از علم فیزیک چیز زیادی سر درنمی‌آورم. اما با نگاهی به گفته‌ها و نقل‌قول‌های ایرج حسابی، می‌توانم حدس بزنم که قسمت زیادی از اظهارات او، دروغ و یا حداقل اغراق سنگین است.

در مورد این‌که نامبرده با توسل به بزرگداشت مرحوم حسابی و بنیان‌گذاری موزه‌ای به نام آن بزرگوار، تا حالا چندین وام کلان گرفته (تا حدی که می‌گویند حتی ملک مرحوم ابوی را هم به گروی بانک گذاشته است) هم نظری ندارم تا مدارک مستندی ببینم.

در نظر داشته باشیم که مرحوم حسابی، هرچه بود، یکی از پایه‌گذاران تاسیس دانشگاه تهران و آموزش آکادمیک علوم در ایران است. از این جهت شایسته‌ی احترام همه‌ی ما ایرانیان است.

فایل زیر را در قالب pdf  دانلود کنید.

شیادی زیر لوای مرحوم حسابی


مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “درباره‌ی مرحوم دکتر حسابی

 1. سلام
  خوب نوشتی
  بنا داشتم مطلبی در همین زمینه ها بنویسم. جالبه که کتاب خاطراتش هم خیلی پرفروش شده
  خود مرحوم حسابی شخصیت معتبری است ولی پسرش اغراق زیادی کرده است و خاطره هم جعل می کند تازه!

  [پاسخ]

 2. من كه دكتر حسابي رو خيلي دوست دارم ولي گاهي از اينكه بعضي ايشون رو نردبون ترقي خودشون مي كنن حالم بد مي شه

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مرداد 27ام, 1394 14:02:

  خفه شو آشغال 

  [پاسخ]

 3. پويا جان مدتي سرم شلوغ بود نتونستم به وبلاگت بيام و مطالبتو بخونم حالا كه اومدم همه ي مطالب رو خوندم در مورد مطلب آخري چون شناختي از اين آقا ندارم نمي تونم نظر بدم ولي بهر حال غيبت چه بصورت گفتاري و چه نوشتاري درست نيست البته انتقاد خوب است آنهم با دليل و بيشتر نسبت به اعمال فرد ولي قضاوت كردن و نسبت دادن كلماتي مثل شياد شايد درست نباشد . پويا جان در مورد مطلب قبلي يعني بحثي كه پيرامون عشق مطرح كردي نيز معتقدم علم روانشناسي و انسان شناسي امروز هنوز ناقص است و نميتواند به تمام زواياي غرايز و عواطف و خواسته هاي انسان اشراف داشته باشد هنوز نظريه هاي بسياري به اثبات نرسيده و يا هنوز مطرح نشده است اما آيا بهتر نيست بجاي پرداختن به مفاهيم كلي مطرح شده در حوزه انديشه مقداري هم به خود فكر كنيم و در واقع هر انسان سعي كند از خود به سوي مفاهيمي مثل عشق راه پيدا كند در حاليكه اكثرا خود را نشناخته و حلاجي نكرده در مورد يك جنس و يا يك قشر از بشر به اظهار نظر مي پردازند . اين هم نظر من بود شايد اشتباه باشد .

  [پاسخ]

 4. سلام

  عطف به فرمایشات شما باید عرض کنم که مرحوم دکتر حسابی انسان بزرگی بودند ولی اینکه ما بیاییم بی جهت در سرگذشت و کارهای ایشون اغراق و بزرگنمایی و بعضا دروغ نسبت بدیم کار چندان درستی انجام ندادیم.

  از بزرگترین دروغهایی که به ایشون نسبت میدن اینه که مرحوم حسابی رو شاگرد انیشتن فیزیکدان نامی میدانند در صورتی که انیشتن اصلا شاگرد دکترا نداشته! به اون ملاقات انیشتن و بور و … در خانه دکتر حسابی اشاره میکنند در صورتی که ملاقات دکتر حسابی و انیشتن در یک کنفرانسی بوده که دکتر نزد انیشتن میره و میگه من در مورد فلان مسئله دارم کار میکنم انیشتن هم ایشون رو تشویق میکنه.

  عکس معروف گودل ریاضیدان نامی رو با انیشتن به نام دکتر حسابی پیوست میزنند در حالی که این دروغ محضه.

  کاش ما شخصیتهای بزرگمون رو اونطوری که هستند توصیف کنیم بدون اغراق بزرگنمایی و دروغ.

  موفق باشید

  پ.ق

  [پاسخ]

 5. یک اخلاق بسیار بسیار زشت برخی از افراد این است که چون نمیتوانند خود را بزر گ کنند میکوشند سایرین را کوچک نمایند. افرادی که انتقادات شرم آور و خلاف واقع از دکتر حسابی میکنند مصداق بارز همین موجودات حقیر هستند که نمیتوااند بزرگی بزرگانی چون حسابی را ببینند. حسادت واقعا انسان را به تهمت زدن و هزار گناه نابخشودنی دیگر وامیدارد.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مرداد 26ام, 1394 22:57:

  ریدی بابا

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مرداد 26ام, 1394 23:22:

  واقعا که
  خیلی بی ادبی

  [پاسخ]

 6. اگر اینقدر دروغ گفتن راحته و به نام قدر دانی از بزرگان تمام میشه من همین جا میخام به خاطر قدر دانی از بابا بزرگم که یک مدت توی آمریکا درس خونده بود بگم که یک بار بور اومد دره خونش و از اون روغن طلب کرد واشه شام پختن و پدر بزرگم به دونه هیچ چشم داشتی به اون یک حلبی روغن داد بور همون جا از هوش رفت و گفت شما ایرانی ها چقدر سخاوتمند هستید در حالیکه ما غربیها خون همدیگر رو میکنیم تو شیشه.. اره یادش به خیر بابا بزرکم

  [پاسخ]

  پویا نعمت‌اللهی پاسخ در تاريخ فروردین 15ام, 1392 11:10:

  آفرین سینا

  خیلی خوب گفتی …

  ممنون

  [پاسخ]

 7. چطور این شیاد و پسرش تونستند سالها مملکت رو بچاپند و سر مردم رو شیره بمالند.
  پرفسور کلاهبردار حسابی، با همین دروغها توانست میلیاردها پول دبست بیاورد و زمین و خانه و قصر و موزه های زیادی در لیران به اسم اوست.
  واقعا که دست جناب کردان رو از پشت بست.
  صد رحمت به دزد هایی مثل بابک زنجانی.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *