اتفاقات عجیب ولی هدایت‌شده‌ی این روزها

این روزها اتفاقات عجیبی در حوزه‌ی فرهنگ کشور در حال رخ دادن است و به نظرم کمال ساده‌اندیشی است اگر فکر کنیم همه‌ی این حوادث، بدون ارتباط با یکدیگر باشند. ازنامه‌ی کارگردانان و  توقیف هفتان و فیلتر شدن سایت ادبی والس (که جشنواره‌ی رمان‌های منتشر‌نشده را برگزار کرد) و تعطیلانده شدن سایت ادبی فیروزه و تصمیم  عجیب برگزارکنندگان جایزه‌ی ادبی گلشیری بگیرید تا تعطیلی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری، همه و همه نمی‌تواندرویدادهایی «اتفاقی» و «گذری» باشد. یعنی چنین برخوردهایی، مآلا حاکی از برخورد منفردانه با این مراکز ادبی نبوده ونیست. بلکه فقط کافی است گزارش جناب شکراللهی را با دقت بخوانیم و روی تک‌تک‌ کلمات اندکی تامل کنیم تا رشته‌ی ماجرا به دستمان آید.

من شخصا نمی‌دانم آن دیوار بلندی که از آن صحبت شده چیست و چه ابعادی دارد، اما در هر حال، کاملا‌ً مطمئن هستم که این‌گونه تحرکات، با هدف دلزدگی و انداختن امور در مجرای دفع‌الوقت و بالطبع ایجاد رخوت و فتور در فضای فرهنگی کشور صورت می‌گیرد.

در این میان شاید فرصت مناسبی برای همه‌ی ما وبلاگ‌نویسان فراهم آمده تا با تلاش جمعی خودمان، اندکی از فشارهای موجود را کاهش داده و وظیفه‌ی ماهوی اطلاع‌رسانی در فضای وب را بر عهده بگیریم.

من در همین‌جا اعلام آمادگی می‌کنم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *