آخرین اخبار از هدف‌مندسازی یارانه‌ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده که قانون هدفمندی یارانه ها از آبان ماه امسال اجرایی شده و  مبلغ یارانه های نقدی در آخر ماه جاری در حساب افراد خواهد بود.  اما  این مبلغ  تا زمان تغییر قیمت‌ها قابل‌برداشت نخواهد بود.


فتحی پور با بیان این‌که قیمت بنزین بدون سهمیه در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و با اصلاح قیمت ها معادل  400 تومان در نظر گرفته شده است، گفت: از آبان ماه امسال این نرخ اعمال خواهد شد.

همچنین عضو كميسيون برنامه و بودجه‌ی مجلس گفت: دولت در سال اول هدفمندي يارانه‌ها،  طرح سهميه‌بندي را حذف نمي‌كند و بنزين با وجود كارت‌هاي هوشمند سوخت به مردم عرضه خواهد شد.

عزت‌الله يوسفيان  اظهار داشت: طبق قانون مصوب مجلس آزادسازي قيمت بايد در پنج سال صورت گيرد و دولت اجازه دارد با «شيب پنج ساله»،  قيمت بنزين را متناسب با قيمت فوب خليج‌فارس به مردم عرضه كند.

وي با بيان اينكه سرعت تورم با آزادسازي قيمت‌ رابطه‌ی متقابل دارد، افزود: هر چه آزادسازي قيمت‌ها با سرعت بيشتري اجرا شود تورم بيشتري به وجود مي‌آيد و فشار بيشتري به جامعه وارد مي‌شود.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اينكه آزادسازي قيمت‌ها بايد بسيار آرام حركت كند، بهتر است قيمت بنزين نيز كه يک كالاي اساسي است و نقش زيادي در زندگي مردم دارد به تدريج و با وجود طرح سهميه‌بندي آزاد شود.

نماينده مردم آمل در مجلس گفت: وجود طرح سهميه‌بندي بنزين براي سال اول اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها لازم است و دولت در سال اول هدفمندي يارانه‌ها طرح سهميه‌بندي را حذف نخواهد كرد و بنزين با وجود كارت‌هاي هوشمند سوخت به مردم عرضه خواهد شد.

يوسفيان  با بيان اينكه آزادسازي كامل قيمت بنزين و يا حامل‌هاي انرژي در سال اول هدفمندي مطابق با قانون نيست، افزود: آزادسازي يک‌باره‌ی  قيمت‌ها خصوصا قيمت بنزين كه يک كالاي مهم و تاثيرگذار در اقتصاد و جامعه است شوک تورمي بالايي به اقتصاد كشور وارد مي‌كند و بهتر است دولت در اين زمينه با احتياط كامل عمل كند.

وي افزود: نحوه‌ی اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها به دولت واگذار شده و اين مجوز را از مجلس دريافت كرده است كه در نيمه‌ی دوم سال اجرا كند، دولت مي‌تواند در يكي از ماه‌هاي نيم‌سال دوم، هدفمندي را اجرا كند و ظرف زماني براي اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها نيم سال دوم است.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: اساس و پايه هدفمند كردن يارانه‌ها قيمت حامل‌هاي انرژي است، اگر قيمت حامل‌هاي انرژي زياد افزايش پيدا كند، قيمت ساير كالا و خدمات نيز افزايش پيدا مي‌كند و معتقدم دولت در خصوص آزادسازي قيمت بنزين بسيار با احتياط عمل مي‌كند.

نماينده‌ی مردم آمل در مجلس طرح سهميه‌بندي بنزين را يك تجربه موفق در كشور دانست و افزود: دولت تدابير ويژه‌اي براي جلوگيري از تورم حاصل از آزادسازي قيمت‌ها خصوصا قيمت بنزين دارد.

وي ادامه داد: يكي از اقدامات دولت براي جلوگيري از تورم حاصل از هدفمند كردن يارانه‌ها سلب اختيار قيمت‌گذاري از وزارتخانه‌ها بود.  قبلا وزارتخانه نرخ كالاي مربوط به خودشان را تعيين مي‌كردند كه اين اختيار از وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها گرفته شد و فقط وزارت رفاه  و دولت قيمت‌گذاري كالا و خدمات را تعيين مي‌كنند كه اين اقدام دولت از افزايش بي‌رويه‌ی قيمت جلوگيري مي‌كند و مانع از وجود تورم مي‌شود.

=================

پی‌نوشت نامرتبط:

روزنامه‌ی «ملت ما»، ارگان نزدیک به آقای محسن رضایی هم منتشر شد. از این‌که بعد از این همه توقیف و قلع‌وقمع ارباب جراید، بالاخره یک عضو جدید به خانواده‌ی مطبوعات کشور وارد شده، خیلی خوشحالم و برای این عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

ای‌کاش اسامی دبیران سرویس این روزنامه هم اعلام می‌شد. در جایی هم ندیدم که این روزنامه صاحب سایت اینترنتی باشد. اگر کسی اطلاعی دارد، بی زحمت همین‌جا کامنت بگذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *