یک سؤال + یک جواب + یک لینک

سؤال من:

به محض آغاز به کار تلویزیون فارسی BBC، بلافاصله به اطلاع عموم (و خصوصاً خبرنگاران و روزنامه‌نگاران) رسید که همکاری با این رسانه ممنوع است و در حکم جرم بوده که با تخطی‌کنندگان هم برخورد خواهد شد.


حال آن‌که تلویزیون VOA یا صدای آمریکا هم سال‌ها بود که برنامه پخش می‌کرد و کسی چنین حکمی را در مورد صدای آمریکا صادر نکرد.


دقت داریم که در نماز‌جمعه‌ی پس از حوادث انتخابات که آقای خامنه‌ای صحبت می‌کرد، به صراحت از نقش دولت «خبیث» انگلیس و رسانه‌ی وابسته به آن (یعنی همین بی.بی.سی فارسی) یاد کرد.


دلیل این حساسیت چیست و چرا بین VOA  و BBC  فارسی این همه فرق قائل شده‌اند؟


جواب آقای پرویز پدرام:

آنانكه در VOA  كار مي‌كنند از يكسو حرفه‌اي نيستند و از سوي ديگر هم نوعاً سلطنت‌طلب و به‌شدت مخالف حکومت ايران هستند و اين مخالفت را بصورتي عريان در برنامه‌هاي صداي آمريكا بروز مي‌دهند لذا جذابيت و اثرگذاري اين شبكه بسيار كم است و بجاي اينكه حكومت ايران را به پاسخگوئي و رفتار مسؤولانه وادارد؛  آن‌را طلبكار نيز مي‌كند.

اما دست‌اندركاران BBC فارسی، حرفه‌اي هستند و افرادي هم كه در آن به تحليل مي‌پردازند مخالف سخت حكومت ايران نيستند و با نگاه نسبتاً منصفانه و بي‌طرفانه‌اي به ارزيابي وقايع ايران مي‌پردازند.

در حاليكه BBC  حتي از نوري‌زاده نيز استفاده نمي‌كند آقاي سازگارا در VOA  مي‌نشيند و علناً به تحريك مردم ايران براي ريختن به خيابانها و اعلام مسيرهاي راهپيمائي براي اعتراض‌ها مبادرت مي‌كند.

اين تفاوت‌ها باعث ميشود كه توان BBC  براي واداركردن حكومت ايران به پاسخگوئي، ده‌ها برابر VOA شود و چون حكومت ايران بيش از هر چيزي حتي حمله نظامي، از اينكه مجبور به پاسخگوئي شود هراس دارد لذا از BBC  وحشت دارد ولي بعضاً از VOA استقبال هم مي‌كند.

==================================================

لینک  از وبلاگ آقای پدرام:  بی.بی.سی و دخالت در امور داخلی کشورها

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “یک سؤال + یک جواب + یک لینک

  1. سلام پویا. خیلی وقته که حالم خوبه. البته جسمی. ولی هنوز روحیه کارایی که قبلاً می کردم رو ندارم. کامپیوترم که کلاً تعطیله. چیزی نمی نویسم و خلاصه هنوز نرمال نشدم. طول میکشه تا ردیف بشم. تو چطوری؟ هر موقع دوست داشتی بگو تا قرار بذاریم. میام نزدیک اداره تون. مثلاً خانه هنرمندان یه برنامه بذاریم. در مورد اون یارو هم بگم که مگه نفهمیدی؟ عمراً اون که کامنت گذاشته رفیق تو باشه. طرف اصلاً نشانه گذاری رو رعایت نکرده. ضمناً مگه فری نگفته بود هیچ جا کامنت نمی ذاره؟ منم که بهش تیکه انداختم: برو بابا، خودتی!

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *