نتایج آخرین تحقیق صورت گرفته در مورد پدیده‌ی تن‌فروشی در تهران

گزارش تکان‌دهنده‌‌ای است. سعید مدنی یکی از صاحب‌نظران عرصه‌ی مسائل اجتماعی ایران، با اتمام یک تحقیق میدانی گسترده، تغییرات عمیقی را در بین جامعه‌ی تن‌فروشان شهر تهران چه از باب جمعیت و چه سن و ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی نشان داد که در همین رابطه گفتگویی هم با سایت کانون زنان ایران کرده است که می‌توانید متن کامل را در این‌جا ببینید.

من فقط چند مورد را برای افرادی که حوصله‌ی خواندن کل متن ندارند، ذکر می‌کنم.

اشتباه دولت ها در این است که تصور می کنند همه ماموریت آنها پنهان نگه داشتن و نفی وجود این مسایل است. البته حساسیت ها خصوصا تا قبل از استقرار دولت نهم کم تر شده بود.

میانگین مدت تن فروشی در تهران 5 سال است که با این حساب باید از میانگین سن شروع 22 -21 سالگی برای شروع سخن گفت.

برخلاف دهه 40 که عمده زنان تنفروش کسانی بودند که پس از شکست در ازدواج به این حرفه کشیده می شدند ، در حال حاضر با حضور نسبت قابل توجه دختران مجرد و زنان متاهل دربین زنان تن فروش مواجه هستیم.

بنا بر تعریف تن فروشی(Prostitution) عبارت است از عرضه خدمات جنسی بدون رعایت ضوابط و موازین قانونی یا شرعی در قبال دریافت پول یا کالا. بنابراین انگیزه تن فروشی فقط و فقط کسب در امد است و نه لذت جنسی .اتفاقا زنان تن فروش از این روابط نه تنها لذت نمی برند بلکه اغلب از آن تنفر هم دارند.بنا براین در تن فروشی همیشه انگیزه اقتصادی است ،حال یا برای رهایی از فقر و گرسنگی خود و خانواده یا دست یابی به زندگی بهتر. آنچه نباید با این مفهوم خلط شود بی مبالاتی جنسی(Promiscuity) است.یعنی داشتن شرکای جنسی متعدد برای کسب لذت .بنا براین وقتی از نیاز های اولیه و ثانویه به عنوان انگیزه تن فروشی صحبت می کنیم منظور به طور مشخص باز هم نیاز های مادی است . نیازهای اولیه اشاره دارد به گروهی که برای رهایی از فقر مطلق تن فروشی می کنند و نیاز های ثانویه تاکید دارد بر زنان و دخترانی که برای فرار از فقر نسبی و کاهش فاصله زندگی خود با دیگر زنان و دخترانی که زندگی بهتری نسبت به آنها دارند ، اقدام به این کار می کنند .یکی در شرایط اضطرار قرار دارد و دیگری نه.

بیش از 90 درصد زنان تن فروش در حال حاضر با سواد هستند و ما با زنانی مواجه شدیم که از تحصیلات دانشگاهی نیز برخوردار بودند، حتی بالاتر از کارشناسی هم در میان ایشان بود.

دخترانی هستند که با وجود فعالیت در این حرفه به دلیل این رویا یعنی ازدواج و ایجاد زندگی متعارف می خواهند بکارت خود را حفظ کند. از همین رو تن به روابط جنسی نا متعارفی می دهند که احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی و ایدز را افزایش می دهد.

یک خانم تن فروش 38 ساله مشتریان خودش را به شش گروه تقسیم کرد: « اول مردانی كه از طرف زنان خود تأمین (جنسی) نمی شوند.

دوم مردانی كه نیازهای جنسی شان فراتر از عقاید همسرشان است

.سوم پسرهایی كه اول سكس بازیشان است و با دوستانی رقم خورده اند كه این كار را تشدید می‌‌كند.

چهارم و مهمتر از همه مردانی كه دارای پول زیاد هستند و نمی دانند چطور پولشان را خرج كنند.

پنجم مردانی كه خیلی خوشگذران و رفیق باز هستند و با خانواده تفریح و حال نمی كنند.

ششم مردانی كه در مذهبی بودن فیلم بازی می كنند و زنشان باید طبق الگوی آنها رفتار كند، بالطبع زنانشان از مد و سكس و جامعه عقب می مانند و مردانشان در جای دیگر تخلیه می شوند.»

در این مطالعه به نظر زنان تن فروش مشتریان بیشتر در گروه سنی 30-50 سال قرار دارند یعنی میانسالان بیش از نیمی از مشتریان را شامل می شوند ، پس از این گروه سنی جوانان (گروه سنی 18-29سال) قرار ذارند.به گفته زنان بیش از نیمی از مشتریان متاهل هستند و اغلب تحصیلات متوسطه و عالی دارند.

—————————————–

پا‌نوشت: در همین رابطه، این‌جا را هم ببینید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *