آمار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور

سرمقاله‌ی امروز من در روزنامه‌ی جهان صنعت، انعکاس این آمارهای تاسف‌بار کشور در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است که در یادداشت را در این‌جا هم می‌توانید ببینید:

================

سازمان آنکتاد (سازمان کنفرانس ملل متحد در تجارت و توسعه)، آمارهای مربوط به جریان‌ ورودی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را به همراه جریان خروجی آن برای سال 2008  منتشر کرده است.

طبق آمار این مرجع معتبر، در سال 2008 میزان جریان سرمایه‌گذاری در ایران  به نسبت سال قبل از آن حدود 18 درصد کاهش داشته است (از میزان  حدود یک میلیارد و 112 میلیون دلار در سال 2008 در مقایسه با 1356 میلیون دلار در سال قبل از آن).

اما در همین حال میزان موجودی انباشته‌ی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود 6 درصد رشد در مقایسه با سال قبل از آن نشان می‌دهد.

همچنین طی سه سال گذشته، میزان نسبت جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به ازای درصدی از تشکیل سرمایه ی ثابت ناخالص، در سال 2008 کمتر از سال‌های قبل بوده است. این نرخ برای سال 2008 حدود یک و نیم درصد محاسبه شده است.

در عین حال میان ذخیره‌ی سرمایه‌گذاریمستقیم خارجی به ازای درصدی از تولید ناخالص داخلی ذر سال 2008 از سال قبل از آن کم‌تر است (حدود 6 درصد در سال 2008 و حدود شش و هشت‌دهم درصد در سال 2007)

این اعداد به‌نوبه‌ی خود مؤید این مطلب است که فضای حاکم اقتصاد کشور، چندان توفیقی در عرصه‌ی جذب سرمایه‌های خارجی نداشته است.

این در حالی است که در سال 2008 کل کشورهای در حال توسعه موفق به جذب حدود 621 میلیارد دلار از محل جریان  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شده‌اند که سهم ایران به زحمت به یک و نیم میلیارد دلار می‌رسد که از این حیث تقریباً یک چهارصدم کل این جریان سهم ایران بوده است.

همچنین سهم کشورهای در حال توسعه از ذخیره‌ی تجمعی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود 205 برابر کشور ایران است که جای تاسف فراوان دارد.

به رغم اظهارنظرهای امیدوار‌کننده‌ی مقامات اقتصادی کشور، به نظر می‌رسد واقعیت جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران از نقاط ضعف فراوانی رنج می‌برد.

مطالب مرتبط

  1. سلام ممنوم که به وبلاگ من سر زدیدویک عالمه سپاس به خاطر معرفی کتابم در وبلاگتان.خیلی خوشحال می شوم اگر نقدتان درمورد کارم را بخوانم
    موفق باشید

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *