راه‌های پیشنهادی مذاکره‌ی احزاب ما با «اوباما»

طنز‌نویس سایت فرارو، مطلب جالبی در مورد راه‌های مذاکره‌ی احزاب ما با آقای «اوباما» نوشته است که یا در این‌جا ببینید یا در ادامه:

از: دکتر میم فه
به: پرزیدنت باراک اوباما
موضوع: ارائه‌ی راهکارهایی برای مذاکره

آقای باراک اوبامای عزیز
در رسانه‌های ایرانی خواندم که حضرتعالی درصدد تشکیل تیمی برای تحقیق در مورد چگونگی و راه های مذاکره با ایران هستید. از آنجایی که بعید نیست رسانه‌های داخلی مطلب موثقی درباره‌ی مواضع شما درباره‌ی ایران بنویسند؛ نظر به اهمیت موضوع تصمیم گرفتم همچون گذشته شما را راهنمایی کنم.
مهمترین مساله ای که باید شما و تیم مشاورانتان در نظر داشته‌باشید این است که در ایران به خاطر آزادی بیان فراوان و تکثر اندیشه‌ها، گروه‌ها و احزاب فراوانی با سلایق مختلف وجود دارند که در موقعیت‌های مختلف تصمیمات و واکنش‌های متعددی از خود بروز می‌دهند. در نتیجه، از آنجاییکه معلوم نیست در موقع عملی کردن ایده‌ی ارتباط با ایران کدام گروه بر سر قدرت باشد یا شما با کدا‌میک برخورد کنید؛ حتما باید با نحوه ی برخورد با هر کدام از این دسته‌جات و حساسیت‌های آنها آشنا باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در زیر خلاصه‌ای از این گروه‌ها و نحوه‌ی برخورد هر کدام آورده شده‌است:

حزب موتلفه‌ی اسلامی
این حزب، همانگونه که از نام و پیشینه‌ی ریش سفیدِ آن، جناب آقای حبیب‌الله عسکراولادی مسلمان مشخص است بسیار اسلامی است و از آنجاییکه که بازار هم یکی از راه‌های رسیدن به خداست، فعلا این راه دست ایشان است. لذا در صورت مذاکره با این گروه، بهتر است از شما با عنوان “حاج حسین‌آقا” نام برده شود و پس از مختصری گفتگو درباره‌ی دین و معنویات، مستقیما به سراغ مسائل مرتبط با بازار و واردات و صادرات بروید و مطمئن باشید اگر مظنه خوب باشد حتما جواب می‌گیرید. ان‌شاالله!

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
اعضای این سازمان شدیدا ضدآمریکایی هستند و اکثر کسانی که در ماجرای گروگان گیری شرکت داشتند یا عضو این سازمان بودند و یا از آنها خط می گرفتند؛ در نتیجه در هنگام گفتگو با آنها لوازم ایمنی به همراه داشته‌باشید! البته خوشبختانه بزرگتر این سازمان، یعنی مهندس بهزاد نبوی اهل گفتگو و مذاکره است و بعد از یکی دو سال، همینجوری و بدون هیچ توقعی شما را آزاد می کند.

انصار حزب‌الله
هرچند که تاریخ مصرف این گروه رو به اتمام است و ممکن است تا رسیدن مذاکره کنندگان آمریکایی به ایران، غیر قابل مصرف شده‌باشند؛ ولی کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. در مواجهه با این جوانان، چفیه‌ای به گردنتان بیندازید و خودتان را از بچه‌های جبهه و جنگ معرفی کنید. ناراحت نباشید، بر خلاف ادعاهایشان سن بیشتر آنها به این چیزها قد نمی‌دهد! بچه‌های خوبی هستند…

تحکیم وحدت
اینها جزو دانشجویان فهیم و سیاسی ما هستند که خیلی خوب فحش می‌دهند. البته الان خیلی خوب شده‌اند چون در دهه 60، مشت و لگد هم می زدند! ولی الان فقط فحش می دهند و هیچ بعید نیست روزگاری آنقدر پیشرفت کنند که هیچ کاری نکنند. با اینها لازم نیست هیچ کاری بکنید چون آنها خودشان برای‌تان همه کار می‌کنند. فقط لطفا در برگشت، چندتایشان را ببرید VOA پهلوی علی افشاری!

بر و بچز قالیباف
این طفلکی‌ها هیچ اسمی ندارند و تنها مشخصه‌ی ایدئولوژیکی‌شان اینست که از بد حادثه “آنجا” به پناه آمده‌اند. برای مذاکره با اینها فقط از لودر و جرثقیل و بیل و آسفالت و برج و تونل و این جور چیزها حرف بزنید؛ آدم‌های متعصبی نیستند و راه می آیند. ضمنا حواستان باشد که همه‌شان به I می‌گویند mo!

اعتماد ملی
برای گفتگو با اعضای این حزب، سر صبح مزاحمشان نشوید. چون به شکر خواب صبحدم علاقه‌ی وافری دارند و معمولا فرصت‌ها هم همین وقت‌ها از دست می روند. در عوض یک روز بعد از ظهر مستقیما با هیات همراه تشریف ببرید منزل آقای کروبی، موسس و دبیر کل حزب. ضمنا فکر نکنید ایشان دارد سرتان داد می کشد، کلا یک مقداری صدایشان بلند است و الا آنقدر اهل گفتگو و تسامح هستند که با حزب کمونیست چین و مقامات سعودی یعنی کافرها و مسببان جمعه‌ی خونین مکه هم دیدارهای دوستانه داشته‌اند و دست برادری داده‌اند!

کارگزاران
خوبند. سلام می‌رسانند! یک چیزی هستند در مایه‌های همان موتلفه منتها کمتر جانماز آب می‌کشند! در هنگام مذاکره هم دائما خواهند گفت “هر چی آقاجون بگن” که منظورشان هم  معلوم است که کیست.

آبادگران
برای گفتگو با این گروه هیچ کاری نکنید. بزرگترهایشان، محض جلب توجه رسانه‌های جهانی هم که شده برایتان نامه می‌نویسند و مذاکره را خودشان شروع می کنند. منتها اشکال اینجاست که اگر مذاکرات شروع بشود حتما خودشان هم خرابش می‌کنند. باز هم به همان دلیل!

نهضت آزادی
سر زدن به خانه‌ی سالمندان یکی از کارهای انسانی و خداپسندانه است که بهتر است شما هم از آن اجتناب نکنید. اگر این کار را کردید ممکن است عده‌ای که با نام “نهضت آزادی” شناخته می شوند با شما مذاکره کنند. این کار را حتما بکنید اما زیاد جدی نگیرید و بعدا مذاکراتتان را با گروه دیگری که در جمهوری اسلامی ایران کارایی بیشتری داشته‌باشند از سر بگیرید.

حزب مشارکت
هرچند که اعضای این حزب سالی دست کم دو بار عزمشان برای خروج از حاکمیت جزم می شود، ولی هیچ بعید نیست وقتی گروه مذاکره کننده شما به ایران می آید، صلاحیت عده‌ای از مشارکتی‌ها تایید شده باشد و آنها به این نتیجه رسیده‌باشند که بهتر است از حاکمیت فعلا خارج نشوند! برای مذاکره با این حزب، به تعداد اعضای آن مذاکره کننده بیاورید چون در آنجا همه رئیس و دبیر هستند و هیچ‌کس حرف هیچ‌کس را قبول ندارد.

عدالت و توسعه
این اسم حزب محسن رضایی است که برای صحبت با آنها باید از محسن رضایی صرفنظر کنید. چون ایشان همه‌ی آمریکایی‌ها را به چشم بچه‌دزد نگاه می کند!

برادران لاریجانی
این‌ها عضو حزب 5 نفره‌ای هستند که همه‌شان لاریجانی هستند. آی کیوی بسیار بالایی دارند و کافیست شما بگویید ل تا آنها تا ته لاس وگاس بروند. (در فارسی ما به این ضرب المثل می‌گوییم: تو بگویی ف آنها تا ته فرحزاد می‌روند!) صدا و سیمای همگی‌شان خوب است و دانشمند هم هستند. محمدجوادشان از همه بزرگتر است و انگلیسی خیلی خوب صحبت می کند…

و من‌الله التوفیق!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *