خسارت روی خسارت

در مورد نقش سانسور در فیلم‌های سینمایی تلویزیون خودمان، حرف و حدیث‌های زیادی را شنیده‌ایم و شاید همه‌ی ما به نوعی این واقعیت را پذیرفته‌ایم که فیلم‌های سینمایی پاستوریزه برای مصرف خانواده‌ها، بهداشتی‌تر است. نمونه‌ی اخیرش را باید در فیلم «روزی روزگاری در آمریکا»  جست که با تیغ سانسور تلویزیون، موجود عجیب‌الخلقه‌ای پدید آمد که مطمئنم تن و بدن مرحوم لئونه را حسابی به لرزه انداخت. من آخرش نفهمیدم چه اصراری هست كه یك فیلم را با این همه «صحنه ی واجب الحذف» برای نمایش در تلویزیون انتخاب می‌کنند.

چند وقت پیش هم خبری درآمد که قرار است فیلم «بابل» از ساخته‌های «آلخاندور گونزالس ایناریتو» از تلویزیون پخش شود (همان كارگردانی كه فیلم‌های تاثیرگذاری مثل «21 گرم» و «عشق سگی» را از او دیده‌ایم). من بعد از این خبرداشتم به این موضوع فكر می‌کردم که  واقعا سانسور‌چی‌های تلویزیون خودمان چگونه می‌خواهند این کار را بکنند و در عین حال هم به داستان و شیوه‌ی روایت و تسلسل وقایع در آن فیلم، لطمه‌ای وارد نشود. بعد فکر کردم اصلا به من چه؟ ممکن است  فیلم را با پایان‌بندی متفاوتی از آن‌چه جناب ایناریتو به تصویر کشیده، ببندند. بعد هم فکر کردم واقعا این کار برای خودش، عین خلق یک اثر هنری است. باور کنید این‌که فیلم یک بنده‌خدایی را بگیری و از همه‌جایش قیچی بزنی و یا مثلا مجبور باشی یک «پارت» از فیلم را هم دم  تیغ سانسور بدهی و آخرش هم داستان فیلم را عوض کنی و به خورد مخاطب بدهی، اصلا کار ساده‌ای نیست.

بگذریم.. بحثم اصلا این نیست.

در روز یک‌شنبه مورخ دوازدهم آبان ماه، فیلم «وانیا در خیابان 42» از ساخته‌های «لویی مال» را در برنامه‌ی «سینما اقتباس» نمایش دادند…

قبلا از این کارگردان، فیلم «خسارت» محصول سال 1992  با بازی «جرمی آیرون» و «ژولیت پینوش» را دیده بودم و داستان غیر‌متعارف فیلم که حکایت علاقه و ارتباط نامشروع یک دختر با پدر نامزدش است.

وقتی که تلویزیون خودمان داشت به معرفی کارنامه‌ی لویی مال اشاره می‌کرد، هرچه چشم انداختم و گوش دادم، اصلا ندیدم و نشنیدم که نامی هم از این فیلم برده شود. فیلم مورد اشاره در سال 1992 کاندید دریافت جایزه‌ی اسکار برای هنرپیشه‌ی نقش دوم زن هم شده بود.

به هر حال قیچی‌ به دستان سانسورچی در تلویزیون محترم، علاوه بر آن‌که خود فیلم را مورد تاخت‌و‌تاز تیغ خود قرار می‌دهند، سوابق هنری کارگردانان را هم به همین سرنوشت دچار می‌سازند.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “خسارت روی خسارت

 1. درود بر شما
  نه تنها در برنامه سينما اقتباس و معرفي كارنامه‌ي لويي مال به فيلم خسارت اشاره شد بلكه بخشي از اين فيلم هم پخش شد. دقت بيشتر بفرماييد و سپس نتيجه گيري كنيد.

  [پاسخ]

  پویا نعمت‌اللهی پاسخ در تاريخ آذر 8ام, 1388 12:32:

  جناب مهرداد عزیز.
  از توجه شما ممنونم.
  راستش همان‌طور که گفتم، من دقت کردم و چیزی ندیدم.
  شاید من اشتباه کرده‌ام.
  به هر حال از دقت نظر شما ممنون هستم.
  شاید باید بیشتر دقت می‌کرم.
  امیدوارم دیگر تکرار نکنم.

  [پاسخ]

 2. درود
  هنوز هم بر سر حرفم هستم و می کوشم تا چند قاب از این برنامه را که بصورت ضبط شده دارم برایتان بفرستم تا باور کنید که بخشی از فیلم خسارت در این برنامه پخش شد و به این فیلم هرچند گذرا (به همان علتی که می دانید) اشاره شد.
  سپاس

  [پاسخ]

  پویا نعمت‌اللهی پاسخ در تاريخ آذر 9ام, 1388 7:34:

  سلام
  جناب مهرداد من که حرفی نزدم و اعلام کردم شاید من اشتباه می‌کنم.
  ممنون می‌شوم تا برایم بفرستید و من باور کنم که اشتباه کرده‌ام.
  قربان شما و منتظرم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *