واریز منابع حاصل از عرضه‌ی داخلی نفت خام و …

در مورخ 13  آذر ماه سال جاری، رئیس‌جمهور خطاب به وزارت نفت و وزارت اقتصاد ابلاغ کرده بود که:

وزارت نفت موظف است منابع حاصل از عرضه‌ی داخلی نفت خام، میعانات گازی و مشتقات آن را به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشو واریز نماید و خزانه‌داری کل نیز موظف شده بود که منابع مذبور را در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار دهد.

اما در 28  دی ماه امسال نیز، هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین (در مجلس) خطاب به معاون محترم حقوقی ریاست‌جمهوری طی رای مفصلی اعلام داشت:

با قطع نظر از موادر (85) و (229) قانون برنامه‌ی پنجم و بند (1) و اجزاء ذیل آن از ماده واحده‌ی قانون بودجه‌ی 1390 کل کشور (که ناظر بر چگونگی حق مالکیت و حاکمیت بر منابع نفت و گاز و نحوه‌ یمصرف درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز می‌باشد)، به موجب جزء (ج) از بند (46) همین قانون، اختصاص  هرگونه وجهی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها – غیر از وجوه حاصل از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاها و … موضوع قانون هدفمند کردن یارانه‌ها؛ به جز یارانه‌های موضوع قانون بودجه – ممنوع است.

علی‌هذا متن مصوبه‌ از حیث مکلف‌شدن وزارت نفت به واریز تمامی منابع حاصله از عرضه‌ی داخلی نفت خام و …به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل، و همچنین الزام‌نمودن خزانه‌داری کل به قرار دادن منابع مذکور در اختیار سازمان  فوق، مغایر با قوانین خصوصاً جزؤ (ج) بند (46)‌ قانون بودجه‌ ی1390 کل کشور بوده  است.

همچنین طبق بند (135)‌ قانون بودجه‌ی 1390 کشورکه طی آن:

ضوابط اجرایی این قانون در قالب آیین‌نامه‌ای مطابق اصل (138) قانون اساسی… به تصویب هیات وزیران می‌رسد؛

بنابراین نظر به این‌که تصویب ضوابط اجرایی ناظر بر چگونگی مصرف حاصل از عرضه‌ی داخلی نفت خام و … در حوزه‌ی وظایف و اختیارات هیات وزیران بوده و خارج از صلاحیت دیگر نهادها (از جمله ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها) می‌باشد….

=============

متن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در این‌جا (+)

متن قانون برنامه ی پنجم در این‌جا (+)

متن قانون بودجه‌ی 1390  کل کشور در این‌جا (+)

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “واریز منابع حاصل از عرضه‌ی داخلی نفت خام و …

  1. با عرض سلام خدمت دوست عزیز. سوالات شما تا قدری که لازم بود پاسخ داده شد اگر که جواب های مذکور برای شما کافیست که فبها اگر نه در ضمن پست بفرمایید در بخش نظرات بنده با کمال میل پاسخگو می باشم.

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *