نظریه‌ی گفتمان، از ساختارگرایی تا پساساختارگرایی

از سوی نشر لوگوس منتشر شد

کتاب « نظریه گفتمان، از ساختارگرایی تا پساساختارگرایی»؛ نوشته دکتر محمدرضا رسولی و دکتر پویا نعمت‌اللهی منتشر شد.

این کتاب در سه بخش کلی تنظیم شده است.

در بخش اول مفهوم گفتمان و آنگاه تحلیل گفتمان مورد تدقیق قرار گرفته است. موضوعاتی نظیر معنا و مفهوم گفتمان، چیستی تحلیل گفتمان، تحلیل انتقادی گفتمان و مبانی و رویکردهای مهم و معروف آن به نفصیل ارائه شده است.

در بین تمام منابع به زبان فارسی، این کتاب جامع‌ترین، دقیق‌ترین و به‌روزترین ارائه را پیرامون رویکردهای سه‌گانه‌ی تحلیل انتقادی گفتمان (مشتمل بر دستگاه نظری رویکرد رابطه‌ای/دیالکتیک فرکلاف، رویکرد اجتماعی/شناختی تئون ون‌دایک و رویکرد گفتمانی/تاریخی روث وداک) در اختیار مخاطب قرار داده است.

در بخش دوم به نظریه گفتمان پرداخته شده است. این کتاب بر آن بوده تا تبار اندیشه‌های لاکلائو و موفه را در پرتو آراء اندیشمندانی که در نضج نظریه‌ی آنها مؤثر بوده‌اند، ردیابی کند. از زبان‌شناسی ساختارگرای سوسور و مارکسیسم آلتوسری و دیکانستراکسیون دریدا گرفته تا دیرینه‌شناسی و نقد قدرت فوکو و سوژه‌ی لاکانی.

همچنین ابعاد متنوع و متکثر اندیشه‌های این «زوج گفتمان‌ساز» هم به لحاظ آراء نظری و هم از حیث تفسیر اندیشه‌ی آنها‌ از سوی سایر پژوهشگران و اندیشمندان معاصر، در فضای حاصل از پیچیدگی‌های این پلورالیسم نظری مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

در بخش سوم نیز به موضوع متدولوژی و ابزارشناسی در نظریه گفتمان پرداخته شده است. بدین منظور جهت درک بهتری از متد و تکنیک در نظریه‌ی گفتمان، به رهیافت‌های معرفت‌شناختی و راهبردهای روش‌شناسانه همچون برجسته‌سازی و حاشیه‌رانی و تحلیل متن به‌طور مبسوط اشاره شده است.

مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند برای تمامی دانشجویان و پژوهشگران علوم انسانی و اجتماعی و شاخه های مختلف علوم ارتباطات و مطالعات رسانه مفید باشد.

همچنین دانشجویان و محققانی که به حوزه‌های گوناگون تحلیل گفتمان علاقمند هستند نیز می توانند از این کتاب بهره ببرند.

در حال حاضر امکان خرید از وبسایت نشر لوگوس از هم اکنون فراهم است. به زودی پخش ققنوس توزیع گسترده این کتاب را برعهده خواهد گرفت.

جزئیات کتاب

چاپ اول: 1400

قطع: رقعی

جلد: شومیز

تعداد صفحات: 320

شابک: 9786226288989

قیمت: 95 هزار تومان (طبق توافق با نشر محترم لوگوس و جهت رفاه حال دانشجویان و محققان محترم، در صورت سفارش به صورت گروهی میزان 30درصد تخفیف منظور خواهد شد)

لینک برای خرید اینترنتی:  yun.ir/cc3ca

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.