فرق بین «عطر» و «ادوکلن» و …

همیشه هنگامی که می‌خواستم برای خودم یا دیگران «عطر» بخرم، این سؤال برایم مطرح بوده که «عطر» و «ادکلن» و «after shave» و «ادو تویلت»، چه فرقی با هم دارند… تا این‌که ای.میلی رسید و اطلاعات خوبی در این زمینه ارائه کرد.

همه با هم بخوانیم:

================================

سؤال: فرق بین عطر، «ادو پرفوم»، «ادو توالت» و «ادو کلن» در چیست؟

جواب: فرق این محصولات تنها در میزان غلظت عصاره‌ی روغنی سازنده‌ی بوهای مختلف است.

بدیهی است هر قدر غلظت عصاره‌ی روغنی در یک بو بیش‌تر باشد، آن‌گاه ماندگاری‌اش هم بیش‌تر خواهد بود.

غلیظ‌ترین عصاره، همان «عطر» یا «perfume» نام دارد با غلظتی بین  15 تا  40 درصد که خالص‌ترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گران‌ترین نوع عطر به‌شمار می‌رود.

و بعد از آن به‌ترتیب، «ادو دی‌پرفورم» یا  Eau de Perfume است با غلظتی در حدود بین 7  تا  15  درصد که  رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست.

بعد «ادو توالت» یا  Eau de Toilette است که در حدود بین 1  تا  6 درصد غلظت داشته و بوی ملایمی دارد. البته ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

و آخر از همه  «ادوکلن» Eau de Cologne  است که در واقع همان «ادو توالت» Eau de Toilette است و بویی ملایم دارد و ماندگاری‌اش نیز به همان اندازه است.

اما در «افتر شیو» یا  After Shave های مخصوص آقایان،  کم‌ترین مقدار عصاره‌ی روغنی به‌کار می‌رود.  به همین دلیل دوام بوی آن از بقیه کم‌تر است.

سؤال: چرا بعضی از بوها نسبت به بقیه ماندگاری بیش‌تری دارند؟

جواب: اشخاصی که پوست چرب دارند معمولا بوی عطرشان نسبت به افرادی که پوست خشک دارند، ماندگاری بیش‌تری دارد. زیرا پوست چرب به طور طبیعی مرطوب است و رطوبت باعث نگهداری و ماندگاری بوی عطر می‌شود.

سؤال: چه کنیم تا بوی عطرمان بیش‌تر بماند؟

جواب: همان‌طور که گفته شد، ماندگاری بوی عطر بسته به خشک یا چرب بودن پوست، در افراد مختلف متفاوت است. در صورت امکان در طول روز، استفاده از عطر خود را تجدید کنید.

معمول است که توصیه می‌کنند که عطر را به پشت گوش‌ها و گردن خود بزنید و مقدار کمی را هم بر روی پوست بدن‌تان استفاده کنید.

با این کار بوی عطر شما پخش می‌شود و سریع از بین نمی‌رود. یک اسپری کوچک روی موها باعث می‌شود بوی عطر شما در تمام روز باقی بماند.

سؤال: چرا همه‌ی عطرها الکل دارند؟

جواب: زیرا الکل باعث می‌شود بو بر روی پوست‌تان نمانده و از پوست شما متصاعد شود. بدون وجود الکل در عطر، شما تنها کسی خواهید بود که متوجه می‌شوید عطر زده‌اید.

سؤال: فرق بین «لوسیون» و «ژل افترشیو»  چیست؟

جواب: لوسیون After Shave پوست را می‌سوزاند و به بسته‌شدن منافذ پوست بعد از اصلاح صورت کمک می‌کند.

اما ژل After Shave تنها خنک‌کننده و تسکین‌دهنده‌ی پوست صورت است.

سؤال: چه کنیم که عطرمان دیرتر فاسد شود؟

جواب: شیشه‌ی عطر را در محل خشک، خنک و به دور از پنجره  و نور خورشید نگه دارید؛ زیرا نور خورشید باعث بروز اختلالاتی در مواد تشکیل‌دهنده‌ی عطر شده و آن را از بین می‌برد.

به طور کلی برای اینکه شیشه‌ی عطر عمر بیش‌تری داشته باشد، پیشنهاد می‌شود آن را همیشه درون جعبه‌اش نگه‌داری کنید.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “فرق بین «عطر» و «ادوکلن» و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *