عشق سال‌های وبا

چند شب پیش فیلم «عشق سال‌های وبا» به کارگردانی آقای «مایک نیوئل» را می‌دیدم.

فیلم از روی کتابی به همین نام نوشته‌ی آقای «گابریل گارسیا مارکز» نوشته شده بود.

موردی در رابطه با این فیلم و فیلم های مشابه (یعنی آن‌هایی که از روی کتاب‌های مشهور ساخته می‌شوند) برای من همیشه مطرح بوده است و آن این‌که اساساً یک منتقد سینمایی باید چه برخوردی را در رابطه با نقد شخصیت‌ها و داستان فیلم داشته باشد.

منظورم این است که در این‌گونه فیلم‌ها، نویسنده‌ی فیلم‌نامه با یک متن از پیش‌نوشته شده روبرو است و بالطبع امکان دست‌کاری زیادی را هم در مورد روابط و معرفی شخصیت‌ها و داستان‌های وقوع‌یافته در فیلم ندارد.

به عبارت دیگر، اگر از فنون و چگونگی کارگردانی بگذریم، برای من جالب است که منتقد فیلم، باید چه سهمی از فرآیند «نقد» خود را به کارگردان و چه سهمی را برای فیلم‌نامه اختصاص دهد؟


داستان فیلم در مورد جوانی است به نام فلورنتینو که دل در گروی عشق دختری به نام فرمینا دارد.  ولی با مخالفت پدر دختر روبرو شده وبه اجبار پدر  از آن محل مهاجرت می‌کنند. این دو پیمان وفاداری می‌بندند.  در عین حال، پزشک جوانی هم دل‌بسته‌ی دختر شده و درنهایت با او ازدواج می‌کند. فلورنتینو در طول پنجاه سال، سعی می‌کند به پیمان خود وفادار باشد. اما نمی‌تواند و با بیش از 620 زن رابطه برقرار می‌کند (جالب‌ است که نام و مشخصات آن زن‌ها را در دفترچه‌ای ثبت می ‌نماید). حتی با وجود کهولت سن، به دختری از اقوام‌شان هم که به او سپرده شده، رحم ندارد.

در نهایت با مرگ پزشک، شرایط وصال این دو بعد از نیم قرن مهیا شده و …

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “عشق سال‌های وبا

 1. نقد کردنش رو نمی دونم امااکثر این فیلمها در نظر کسانی که کتابِ اون داستان رو خوندن شکست می خورن. من کتابش رو خوندم،گرچه بین کارهای مارکز کاری بوده که کمتر از همه خوشم اومده، اما با این حال یک ربع از فیلمش رو هم نتونستم تحمل کنم!! به نظرم اصلا مشکلات ابتدایی ساخت و گریم داشت، نقد عمیق ترش اما با شما!

  [پاسخ]

 2. اصولا نقد کتاب و فیلم نامه رو
  تو اینجا نمیکنن

  میان و رو سکانس ها و نحوه ی گرفتن سکانس از نظر حس و …. می تونن مانور بدن

  داستان فیلم جالب بود

  مرده بویی از وفاداری نبرده بوده
  و حالا یه سئوال نویسنده چرا عدد
  620 رو انتخاب کرده ؟؟؟

  [پاسخ]

 3. سلام پويا جان من هم فيلم را ديده ام نظرم به دونهء گندم نزديكه از گريم خوشم نيامد كتاب قويتر ولي مثل هميشه از بازي خاوير باردن خوشم اومد .
  خوش و خرم و پايدار باشي

  [پاسخ]

 4. در مورد نقد فيلم بايد ديد قرار است چه نوع نقدي صورت بگيرد! نقد روانكاوانه ، نقد نشانه شناسانه، نقد اسطوره‌اي و …
  در مورد اين فيلم اگر نقد تطبيقي با نگاه به پيش متن صورت بگيرد بايد به اصل اثر توجه داشت. در غير اين صورت نقد اثر بايد منحصرا روي خود اثر به مثابه يك اثر مستقل صورت بگيرد و كاري به ارجاعات فرامتني نداشته باشد.
  از همه اينها گذشته فيلم عشق سالهاي وبا داراي مشكلات زيادي است و تنها نكته مثبت در فيلم بازي باردم و موسيقي زيباي آن است.

  [پاسخ]

 5. به نظر من شخصیت فلورنتینو در اوایل آشنایی سر شار از اعتماد به نفس چه در ایجاد ارتباط با فرمینا و چه در گفتگو تهدید آمیز با پدر فرمینا به نظر مرسید که در زمان اولین ملاقات فلورنتینو با شوهر فرمینا کاملا تصور ذهنی بیننده رو تخریب می کرد- گریم در جوانی و میانسالی خوب می نمود ولی در پیری تناسب با شخصیت عاشق پیشه فلورنتینو نداشت .

  [پاسخ]

  پویا نعمت‌اللهی پاسخ در تاريخ مرداد 9ام, 1389 10:08:

  سلام

  ممنونم که در بحث شرکت کردید.

  دست‌تان درد نکند.

  [پاسخ]

 6. به نظر من يکی از بهترِِين فيلمهايي بود که ديدم
  بايد ديدمون رو نسبت به فيلم عوض کنيم
  بازي فوق الاده خاوير باردم
  عشق و شهوت
  انتظار
  طنز…

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *